sobota, kwiecień 27, 2024

Prezentujemy ciekawy opis Bochni z roku 1888 zamieszczony w Kurierze Lwowskim. Nieznany korespondent gazety, z uznaniem wymienia dokonujące się w tym mieście zmiany i chwali władze miasta oraz aktywność obywateli, działających w różnych stowarzyszeniach. Zachowano oryginalną pisownię z artykułu.

Interesująca notka prasowa o śmierci i pogrzebie legionistów Piłsudskiego w Lipnicy Murowanej. Na uwagę zasługuje piękna postawa mieszkańców tej miejscowości i szacunek jaki oddali zmarłym z ran żołnierzom. Informacja prasowa pochodzi z Głosu Narodu, nr 142 z 19.III.1915 r.

Ciekawa informacja o rosyjskich armatach, które wycofujący się w popłochu przed wojskami austriackimi Rosjanie zakopali na ... cmentarzu w Bochni. Liczyli zapewne, że gdy linia frontu przesunie się ponownie na zachód to odzyskają ukrytą broń. Niecodzienną kryjówkę odkryto wskutek wiosennych roztopów. Więcej szczegółów w wycinku prasowym z Ilustrowanego Kuriera Codziennego z 11 marca 1915 r. 

Relacje prasowe z uroczystości poświęcenia i nadania imienia mostu na Rabie w Proszówkach koło Bochni. Most ten został uszkodzony przez wycofujących się wojska rosyjskie w grudniu 1914 r. Odbudowany przez Austriaków został uroczyście poświęcony i nadano mu imię arcyksięcia Józefa Ferdynanda, który zaszczycił osobiście ową uroczystość w dniu 11 kwietnia 1915 r., o czym donosił dzień później Głos Narodu w numerze 182 oraz Ilustrowany Kurier Codzienny nr 87 z dnia 15.IV.1915 r. W zbiorach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej wyszukał T. Drabant